Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Faktoring w budownictwie: rozwiązanie problemów z płatnościami

17 czerwca, 2024 Faktoring w budownictwie


Faktoring to usługa, z której korzystają przedsiębiorcy działający w różnych branżach. Rozwiązuje on między innymi problemy z płatnościami w branży budowlanej. W jaki sposób? Jakie są zalety faktoringu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Chcąc zobrazować to, w jaki sposób faktoring rozwiązuje problemy z płatnościami w branży budowlanej warto wyjaśnić najpierw to, na czym on w ogóle polega. Faktoring jest bowiem formą finansowania zewnętrznego, w której firma faktoringowa, czyli faktor wykupuje od przedsiębiorcy, czyli faktoranta wystawione przez niego faktury z odroczonym terminem płatności. W efekcie przedsiębiorca nie musi czekać na odzyskanie środków zamrożonych w fakturach, a jego kontrahenci spłacają swoje należności w wysokości oraz terminach wynikających z wystawionych wcześniej dokumentów. Jedyną różnicą jest to, że robią to na rzecz firmy faktoringowej. W praktyce istnieje kilka różnych rodzajów faktoringu, a chcąc skorzystać z tej usługi warto zapoznać się z ofertą dostępną pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Faktoring w branży budowlanej

Jak wspomniano we wstępie faktoring to usługa, która doskonale sprawdza się w branży budowlanej, ponieważ rozwiązuje problemy z płatnościami. Na czym polega to w praktyce? Otóż, specyfika branży budowlanej powoduje, że wiele transakcji realizowanych jest z odroczonym terminem płatności. W efekcie przedsiębiorcy zmuszeni są do oczekiwania na zapłatę za towary i usługi, a w wielu przypadkach płatności te opóźniają się. Stanowi to zagrożenie dla płynności finansowej firm, które potrzebują środków na realizację własnych zobowiązań. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring, który w praktyce stanowi nie tylko źródło finansowania zewnętrznego pozwalające odzyskać zamrożone środki niemal natychmiast, ale zwiększa również bezpieczeństwo transakcji i ułatwia weryfikowanie nowych kontrahentów. W branży budowlanej jest to szczególnie istotne, ponieważ na rynku regularnie pojawiają się nowe podmioty, a wiele z nich ma problemy z wypłacalnością.

Zalety faktoringu

Faktoring to usługa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to efektem jej licznych zalet, wśród których wymienić należy między innymi:

  • ograniczanie ryzyka powstawania zatorów płatniczych, a co za tym idzie poprawę płynności finansowej firmy;

  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, co oznacza, że mogą one wydatkowane zarówno na bieżącą działalność, jak i inwestycje;

  • ograniczenie formalności do minimum, co powoduje korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybkie oraz wygodne;

  • dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać także firmy z niewielkim stażem na rynku. W przypadku innych form finansowania (np. kredytu) występują w tym kontekście różne ograniczenia;

  • brak obciążania zdolności kredytowej, co powoduje, że przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu mogą korzystać jednocześnie z kredytów bankowych, np. na inwestycje.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to usługa, która dobrze sprawdza się w branży budowlanej. Umożliwia bowiem konkurowanie na trudnym rynku, poprzez wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności bez konieczności długiego oczekiwania na zapłatę.

Artykuł sponsorowany

Jakie są skuteczne metody radzenia sobie z depresją?

Redakcja mpcreation.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Faktoring w budownictwie
Jaki leasing samochodu wybrać
Wpływ nowych części samochodowych na gwarancję pojazdu

Jesteś zainteresowany reklamą?