mpcreation.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i ekonomii.

Biznes

Kasa fiskalna w biznesie – dla kogo jest obowiązkowa?

Kasa fiskalna w biznesie – dla kogo jest obowiązkowa?

Każda firma, która świadczy określone usługi lub prowadzi sprzedaż towaru względem osób prywatnych, zobowiązana jest do wystawienia paragonu za pośrednictwem kasy fiskalnej. Z tego względu zakup takiego urządzenia jest obowiązkiem sporej części przedsiębiorców. Zobacz, kto w świetle prawa musi posiadać kasę fiskalną! W dalszej części tekstu opowiemy także, ile kosztuje dobra kasa fiskalna i dlaczego warto ją mieć!

Czym jest kasa fiskalna?

Pojęcie kasy fiskalnej z pewnością jest znane wszystkim osobom, które posiadają doświadczenie w pracy w branży usługowej, czy sprzedaży detalicznej. Kasa fiskalna jest bowiem urządzeniem, które pozwala zapisać wszelkie dane dotyczące oferowanych usług lub towarów oraz, co istotne, rejestruje obrót realizowany przez firmę. Za pośrednictwem urządzenia można od ręki wystawić dokument potwierdzający sprzedaż, czyli popularny paragon. Jednocześnie nowoczesne kasy fiskalne z pewnością mogą wspomóc przedsiębiorcę w codziennym prowadzeniu biznesu. Pytanie więc, skąd pozyskać kasę fiskalną? Niestety, osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dokonać jej zakupu, na przykład w specjalistycznym sklepie, takim jak https://www.mezametlublin.pl/, który oferuje szeroki wybór kas fiskalnych dostępnych od ręki w Lublinie.

Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. określa zasady dotyczące używania (lub nie) kas fiskalnych. Mówi o tym, kiedy można unikać obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą urządzeń rejestrujących. Zgodnie z zapisami prawnymi, do wykorzystywania kasy fiskalnej zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy zajmują się dostawą produktów, takich jak między innymi gaz płynny, podzespoły silnikowe, części i akcesoria do samochodów, motocykli i przyczep, czy wyroby tytoniowe. Obowiązek dotyczy także szeregu usług, do których zaliczyć możemy przewozy pasażerskie (taksówka), naprawę oraz konserwację pojazdów silnikowych. Paragon powinni wystawiać także przedsiębiorcy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, czy medyczne. Szczegółową listę można znaleźć w czwartym paragrafie wspomnianego wcześniej rozporządzenia.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

W tekście rozporządzenia wyjaśniono także, kto nie jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Podstawowym kryterium decydującym o zwolnieniu z obowiązku jest limit obrotu wynoszący 20 000 złotych. Jeżeli przedsiębiorca nie przekroczy owej kwoty, zgodnie z prawem nie musi posiadać kasy fiskalnej. Poza kryterium finansowym występuje także szereg sytuacji, w których występuje możliwość zwolnienia podmiotowego z obowiązku posiadania oraz stosowania kasy fiskalnej. Mowa tu między innymi o przedsiębiorcach, którzy świadczą usługi w zakresie branży telekomunikacyjnej, elektronicznej, ubezpieczeniowej, finansowej, czy detalicznej sprzedaży wysyłkowej. Kasa fiskalna nie jest obowiązkowa także w przypadku osób, które zajmują się czynnościami notarialnymi oraz szeroko pojętą obsługą rynku nieruchomości. W przypadku, gdy podatnik nie dokumentuje transakcji w formie paragonu, zobowiązany jest do sporządzenia stosownej faktury.

Ile kosztuje kasa fiskalna do firmy?

Zakup kasy fiskalnej wiąże się z koniecznością poniesienia istotnych wydatków. Ceny urządzeń znajdują się zwykle w przedziale od 1500 do nawet 3500 złotych netto. Wiele w tej kwestii zależy od funkcji, jakie oferują poszczególne kasy. Co ważne, nowoczesne urządzenia zapewniają możliwość stałej łączności on-line, rejestrując wszystkie wykonane transakcje w specjalnym systemie. Dzięki temu możliwe jest zapisywanie i bardzo sprawne przesyłanie danych dotyczących sprzedawanych towarów lub usług. Istotną zaletą są także raporty dobowe, które pozwalają przeanalizować efektywność działania biznesu. Niektóre modele kas fiskalnych on-line umożliwiają także przesyłanie danych wprost do Ministerstwa Finansów.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij